تحریم، یک روزه رفتنی نیست

 تحریم، یک روزه رفتنی نیست

نفت ایرانی - گروه اقتصاد/ حسین عبده‌تبریزی اقتصاددان در این یادداشت نوشته است:  برخی از شعارهای نامزدهای انتخاباتی بیشتر برای جذب مردم و کشاندن آن ها  پای صندوق رای است و به همین علت است که این شعارها عموما به معضلات و مشکلاتی دامن می زند که بعضا حل شدنی نیستند و یا حل کردن آنها در توان نمایندگان مجلس نیست . مهمترین مشکل روبروی اقتصاد کشور نبود احزاب متحد و یک صدا که سواد اقتصادی داشته باشند. اگر حزبی هم در کشور وجود دارد، معمولا صحبت‌هایش تدوین شده نیست؛ قوانین مصوب دولت‌های قبلی ناسخ و منسوخ نامعلومی دارد که حل آنها  کار مجلس نیست و مجلس برای رفع معضلات قوانین پیشین نیازمند حقوقدانان خبره‌ای است که به قوانین پیشین و بعضاً همسان با کشورهای اروپایی به علت آنکه برخی از قوانین کشور برگرفته از همان قوانین است، مطلع باشند.

رسیدن به رشد ۸ درصدی اقتصاد کشور را بسیار ایده آل است. ما اگر تا سال ۱۴۰۰ به رشد ۶ درصدی هم برسیم، باز هم به جایگاه سال ۹۰ برخواهیم  گشت، زیرا مشکلات اقتصادی کشور به قدری بزرگ و جدی است که بی‌شک بی توجهی به آن، آسیب‌های مهلکی را در پی خواهد داشت. طرح هدفمندی یارانه ها یکی از مسائل امروز اقتصاد است و به این طرح باید نگاه امنیت اجتماعی داشت و باید دانست که نمی‌توان به صورت یک باره پرداخت یارانه ها را قطع کرد، زیرا دولت نیازمند تحقیق و انتخاب دقیق افرادی است که اگر یارانه نگیرند هم برایشان فرقی نمی کند. دولت باید از اقشار خاص حمایت کند نه اینکه وقتی در پردیس مسکن مهری می‌سازد  شاهد هجوم خریدارانی باشیم که پس از خرید، واحدهای خود را خالی می گذارند و می روند، این یعنی اینکه نیازمندان واقعی صاحبخانه نشدند.

باید بدانیم که آثار مخرب تحریم‌ها یک روزه قابل حل نیست و رفع تحریم‌ها در کوتاه مدت اثر گذار نخواهد بود. درست است که در سال ۸۵-۸۴ اوضاع بانکی کشور درخشان نبود اما تحریم‌ها همان وضع نابسامان را هم چند برابر کرد. در این میان بسیاری از مشکلات ساختاری هم بود که ارتباطی با تحریم‌ها نداشت که بهتر است برای صاف کردن جاده اقتصاد کشور اول آن مشکلات رفع گردد.

RSS comment feed نظرات ارسال شده

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.

ارسال نظر جدید

نام

ایمیل

وب سایت