عمر ذغال سنگ به پایان می رسد

بازوی مهم انقلاب صنعتی قرن هجدهم در آستانه مرگ

بازوی مهم انقلاب صنعتی قرن هجدهم در آستانه مرگ
 زغال سنگ اخیرا دوران بدی را می‌گذراند. نیروگاه‌های برق در حال جایگزین ساختن گاز طبیعی هستند، محدودیتهای محیط زیستی در حال تاثیر گذاشتن هستند و صنعت به عنوان قاتل شماره یک آب و هوا مورد ریشخند قرار گرفته است. قیمتها شکسته شده است، بسیار خوب، اما برای احساس واقعی چشم‌انداز در حال محو شدن زغال سنگ،‌ ببینید که چه اتفاقی برای بازار اوراق قرضه افتاده است.

 

به گزارش نفت ایرانی ، تام رندال، تحلیلگر بلومبرگ، در مطلبی که در این خبرگزاری منتشر کرده، نوشته است که آینده زغال سنگ در حال نابودی است و حتی در چین هم این سوخت محبوبیت سابق را نخواهد داشت. چکیده مطلب او را در ادامه می‌خوانید.

 

اوراق قرضه جایی به کار می‌آیند که شرکتهای زغال سنگ به سمت افزایش پول برای فعالیتهایی مثل حفاری معادن جدید و پاکسازی‌های محیط زیستی حرکت می‌کنند. اما سرمایه‌گذاران به طور روزافزونی از قرض دادن به آنها رو بر می‌گردانند. قیمت اوراق قرضه زغال سنگ در فصل دوم امسال 17 درصد سقوط کرده است. این چهارمین فصل پشت سر هم سقوط قیمت و بدترین بازده در میان همه گروه‌های صنعتی در بلند مدت است.

 

اوراق قرضه کمتر از سهام نوسان داشته است چون سود آنها ثابت است و بسیار بیشتر از سهام، هر قدر طولانی زمانش طولانی شود، تضمین شده است که قابل تبدیل به پول باقی بماند. سقوط 17 درصدی زیادی است و در زمانی اتفاق افتاد که اوراق قرضه دیگر انرژیها – نفت و گاز- در حال افزایش بوده‌اند. سه عدد از بزرگترین شرکتهای تولیدکننده زغال سنگ دارای بدترین بازده اوراق قرضه بوده‌اند: شرکت «آلفا نچرال ریسورسز» با منفی 70 درصد، «پی‌بادی» با منفی 40 درصد و «آرک» با منفی 30 درصد.

 

زغال سنگ موجب به حرکت در آوردن انقلاب صنعتی شد و به بالا آمدن بسیاری از انسانها از خط فقر کمک کرد اما روزهای خوش به پایان خود رسیده‌اند. می‌توان به چهار عدد از بزرگترین فشارهایی که این صنعت مواجه شده‌اند، اشاره کرد: اول این که شبکه برق آمریکا در حال تغییر کردن است و بسیار از نیروگاه‌های زغال سنگی کنار گذاشته خواهند شد. دوم این که حتی چین هم در حال رسیدن به نقطه اوج استفاده از زغال سنگ است. سوم این که این حوزه از نظر اقتصادی دچار مشکل است. چهارم نیز این است که انرژیهای تجدیدپذیر در حال جایگزین شدنِ انرژیهای فسیلی است.

آنچه خواندید تحلیلی بود از تام رندال، تحلیلگر بلومبرگ کهسایت صدای اقتصاد آن را منتشر کرده است

 


RSS comment feed نظرات ارسال شده

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.

ارسال نظر جدید

نام

ایمیل

وب سایت