زنگنه اعلام کرد:

دلایل کاهش سرمایه گذاری‌های نفتی/پول توسعه میادین مشترک را نداریم

دلایل کاهش سرمایه گذاری‌های نفتی/پول توسعه میادین مشترک را نداریم

به گزارش نفت ایرانی، بیژن زنگنه امروز در نشست علنی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه هر جایی که بخواهد از پول نفت مستقل شود خوب است به جز خود صنعت نفت و گاز که باید از درآمدهای حاصل در بخش‌های مختلف این صنعت سرمایه‌گذاری کرد.

وزیر نفت با اعلام اینکه سهم وزارت نفت از فروش و صادرات نفت حدود ۱۴.۵ درصد است، تصریح کرد زمانی که قیمت نفت ۱۰۰ دلار بود و دو میلیون بشکه فروش نفت داشتیم ۱۳ میلیارد دلار سهم وزارت نفت می‌شد اما برای سال آینده که مجلس نفت را حدودا بشکه‌ای ۴۰ دلار پیش‌بینی کرده و میزان صاردات هم کمی بیش از یک میلیون بشکه است کمتر از سه میلیارد دلار عاید وزارت نفت خواهد شد، ما چطور با این رقم صنعت نفت را اداره کنیم؟

این عضو کابینه دولت تدبیر و امید با اشاره به مشکلات این وزارتخانه برای اداره صنعت نفت و پرداخت هزینه‌های جاری، اظهار داشت: در همین حال می‌گویند که باید در میادین مشترک سرمایه‌گذ‌اری شود. این مساله‌ای است که مورد تاکید مقام معظم رهبری هم قرار داشت اما ما چطور منابع لازم برای سرمایه‌گذاری در این بخش را تامین کنیم؟ این امکان‌پذیر نیست که سهم ۱۴.۵ وزارت نفت از فروش و صادرات نفت را به ۳۰ درصد افزایش دهیم.

این مقام مسئول با بیان اینکه سال ۹۰ حدود ۲۱ میلیارد دلار در صنعت نفت کشور سرمایه‌گذاری شده است، بیان کرد: این در حالی است که سال ۹۱ میزان سرمایه‌گذاری در صنعت نفت حدود ۱۷ میلیارد دلار بوده اما سال آینده با همین روال سرمایه‌گذاری از منابع خودمان صفر خواهد بود.

بر این اساس نمایندگان مجلس در ادامه بررسی لایحه بودجه ۹۴ به بند الحاقی ۲ تبصره ۲ پرداختند که براساس آن به صندوق توسعه ملی اجازه داده می‌شود به منظور پرداخت تسهیلات برای اجرای طرح‌های توسعه‌ای در میادین مشترک نفتی و گازی توسط شرکت دولتی تابعه ذیربط وزارت نفت مبلغ ۴ میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار در بانک‌های داخلی و خارجی اعم از خصوص و دولتی سپرده‌گذاری کند.

منبع: مهر

RSS comment feed نظرات ارسال شده

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.

ارسال نظر جدید

نام

ایمیل

وب سایت