حاشیه های جشن 50 سالگی

واکنش عضو کمیسیون انرژی به سخنان وزیر نفت درباره عامل عقب ماندگی پتروشیمی

واکنش عضو کمیسیون انرژی به سخنان وزیر نفت درباره عامل عقب ماندگی پتروشیمی

کمتر از دو ساعت پس از انکه وزیر نفت در همایش جشن پنجاه سالگی صنعت پتروشیمی، خصوصی سازی و شیوه مدیریت سالهای قبل در این صنعت را به باد انتقاد گرفت یک عضو کمیسیون انرژی مجلس به سخنان وی واکنش نشان داد.

 

به گزارش نفت ایرانی، بیژن نامدار زنگنه دیروز 29 دیماه در جشن پنجاهمین سالگرد تاسیس شرکت ملی صنایع پتروشیمی گفت: تحریم‌ها را دلیل توسعه نیافتن صنعت پتروشیمی نمی‌دانم و معتقدم بی‌تدبیری باعث عدم توسعه صنعت پتروشیمی شد.

وی تصریح کرد: چرا از درآمدهای هنگفت چند صد میلیارد دلاری نفت در 8 سال گذشته حتی یک دلار در صنعت پتروشیمی سرمایه‌گذاری نشد و اگر امکان فاینانس خارجی وجود نداشت چرا از این همه درآمد 10 میلیارد دلار به پتروشیمی‌ها ندادند.

 وزیر نفت تأکید کرد: تحریم‌ها دلیل این مسئله نبود، دلیل این مسئله  این بود که عزم و فرمانده وجود نداشت و در عین حال عقلای پتروشیمی هم منزوی شدند و کاری از آنها برنمی‌آمد.

وی یادآور شد: گر امسال تولید محصولات پتروشیمی ایران 20 میلیارد دلار است کار بزرگ و فتح‌الفتوح جمهوری اسلامی از سال 76 به بعد و با زحمات مهندس نعمت‌زاده اتفاق افتاد و 8 سال ما قابل مقایسه با قبل و بعد از آن نبود .

زنگنه همچنین تمجیدی خاص از دوستش محمدرضا نعمت زاده کرد و گفت: در آن سالها(منظور سالهای دوره مدیریت دولت نهم و دهم است)  پول بود اما مدیریت نبود، عقلای صنعت پتروشیمی را از این صنعت بیرون کردند و انتظار داشتند صنعت پتروشیمی رشد کند.

 زنگنه ادامه داد: پول بود، اما مدیرانی مانند محمدرضا نعمت زاده، وزیر صنعت، معدن و تجارت و مدیر عامل پیشین شرکت ملی صنایع پتروشیمی، طی این سالها در صنعت نبودند.

با اینحال هنوز چند ساعت از این اظهارنظرهای وزیر نفت سپری نشده بود که یک عضو کمیسیون انرژی مجلس به حرف های زنگنه واکنش نشان داد.

سیدهاشم بنی هاشمی در گفت و گو با خبرگزاری خانه ملت، در خصوص عملکرد بخش خصوصی در صنعت پتروشمی، گفت: فعالیت پتروشیمی ها در راستای جلوگیری از خام فروشی مواد نفتی بوده و حضور بخش خصوصی در این بخش یک ارتقاء محسوب می شود.

وی با بیان اینکه حضور بخش خصوصی در صنعت پتروشیمی ارتقاء محسوب می شود، تاکید کرد: خصوصی سازی در کل تدبیر مثبتی بوده، اما چگونگی حمایت از بخش خصوصی مورد بحث است.

 نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی افزود: البته 25 درصد از سهم شرکت های پتروشیمی در اختیار دولت بوده و این موضوع جزو توصیه های قانونی است، اما حضور پر رنگ بخش خصوصی واقعی، عاملی در راستای ارتقاء است.

 وی حضوربخش خصوصی در فعالیت های اقتصادی را منتهی به توسعه صنعت عنوان کرد و افزود: تداوم واگذاری ها برای صنایع پایین دستی پتروشیمی نیز اقدامی مثبت خواهد بود و دولت می تواند صنایع پایین دستی را هم به مرور به بخش خصوصی کارآمد واگذار کند.

 عضو کمیسیون انرژی مجلس در واکنش به صحبت های وزیر نفت که بی‌تدبیری و عدم مدیریت مناسب را موجب توسعه نیافتن این صنعت عنوان کرده است ، گفت: خصوصی سازی، تدبیر مثبتی بوده، اما چگونگی حمایت از بخش خصوصی مورد بحث است.

 وی ادامه داد: البته شکی نیست که تحریم، مساله اصلی مشکلات پتروشیمی نبوده و ایرادات موجود از سوی سیاستگذاری ها بوده است.

 بنی هاشمی همچنین در واکنش به صحبتهای معاون وزیر نفت مبنی بر وارد شدن خسارت از خصوصی سازی ها نیز گفت: بنده موافق این موضوع نیستم، چرا که نمی توان تمام شرکتها را با حالت دولتی حفظ کرد و بخش خصوصی را فراموش کرد و این دیدگاهی بوده که می خواهند تمام فعالیت های اقتصادی، دولتی باشد.

 این نماینده مردم در مجلس نهم عنوان کرد: دولت باید پتروشیمی ها را به مجموعه های توانمند واگذار و ظرفیت های جدید ایجاد کند و مطلب عنوان شده از سوی معاون وزیر نفت به عقیده بنده درست نیست.

 وی بیان کرد: شکی نیست که اجرای قانون اصل 44، کاملا مثبت است، اما اجرای آن با مشکلاتی مواجه بوده که باید به فکر رفع آنها باشیم.

 

 

 

RSS comment feed نظرات ارسال شده

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.

ارسال نظر جدید

نام

ایمیل

وب سایت