انتخاب هوشمندانه نام خزر برای دریای کاسپین !

انتخاب هوشمندانه نام خزر برای دریای کاسپین !
نفت ایرانی : یادداشتی که در ادامه می خوانید نوشته آقای سعید مسروری فعال بخش خصوصی است که در آن از فقدان تلاش متمرکز برای توسعه میادین مشترک انتقاد کرده است:

 

در خبرها آمده است که وزیر نفت با ارایه طرح توسعه یکپارچه میدان های نفتی غرب کارون به شورای اقتصاد موفق به اخذ مصوبه سرمایه گذاری 2/15 میلیارد دلاری برای یک دوره چهار ساله از این شورا گردید.

این طرح در واقع با هدف توسعه میدان های مشترک نفتی در غرب رودخانه کارون طراحی شده است که شامل میادین آزادگان جنوبی و شمالی، یاران جنوبی و شمالی و یادآوران است، بخش اعظم لایه های مخزنی این میادین با میدان های نفتی کشور عراق مشترک است و بر اساس آنچه که آمارهای رسمی وزارت نفت تایید میکند ارزش اقتصادی تولیدات هیدروکربنی این منطقه هم وزن ارزش حاصل از فعالیت و صادرات تمامی گاز تولیدی منطقه پارس جنوبی است.

 این خبر از 2 وجه مسرت آمیز است نخست اینکه بعد از مدت ها ، از وزارت نفت ودر نگاهی کلان تر از دولت ، تحرکی عملی برای توسعه و  بهره برداری از میادین مشترک نفت و گاز کشور با همسایگان دیده شد. دومین دلیل برای مسرت آن است که منطقه غرب کارون برای ما ایرانیان یادآور بزرگترین رشادت های تاریخ است ، جایی که امروز روی نقشه جغرافیایی آن را یک حوضه انرژی ارزشمند می دانیم تا 26 سال قبل محل جانفشانی و میعادگاه عروج ملکوتی هزاران جوان عزیز این مردم بود و امروز مناطق سوسنگرد، هویزه و کوشک یا همان محراب های خونین شهدا ، قطب جدید نفتی ایران شده است و اگر تولید از این منطقه باعث رشد شاخص های اقتصادی کشور شود و یا دست کم بخشی از عقب ماندگی در میادین مشترک را جبران و از تاراج آنها جلوگیری کند شاید این احساس عمومی پدید آید که گامی در راه یکی از آرمان های اصلی شهدای دفاع مقدس یعنی پاسداری از منافع ملی کشور و رفاه ملت، برداشته ایم.

با این حال نباید این نکته را نیز از  نظر دور داشت که موضوع تلاش وزارت نفت برای توسعه منطقه غرب کارون در زمانی اعلام می گردد که سالهاست نه تنها خبری از توسعه میادین مشترک به گوش نمی رسید بلکه فقط شاهد عقب ماندگی ها بودیم.

متاسفانه مدتها از این دست خبرها چیزی نشنیده ایم ؛ اگر هم خبری از بهره برداری جدیدی می رسید می دیدیم که مربوط به میدان های غیرمشترک است، مثلاً  در کمال تعجب از سرمایه گذاری برای بهره برداری از میدان نفتی سروستان و سعادت آباد در استان فارس در قلب سرزمین ایران و نه در سرحدات خبر می رسد، میدانی که آگاهان مسایل نفت ایران و حتی پا به سن گذاشته های آن منطقه می دانند که میدانی تازه کشف شده نیست و چندین دهه از اکتشاف آن گذشته است و اهالی آن بخش از کشور از این نفت  سبک به نفت سبز  تعبیر می کردند، چون من نیز از آن منطقه هستم قبلاَ از بزرگترها شنیده بودم .

 اما هیچ کس دلیل موجهی برای این سرمایه گذاری های شرکت نفت ارائه نمی کند، افکار عمومی نیازمند دریافت دلایلی متقن هستند تا بدانند چرا میدان هایی که از دسترس کشورهای رقیب دور است و می تواند به عنوان سرمایه برای نسلهای بعد به ارمغان بماند در دستور کار توسعه و سرمایه گذاری قرار گرفته است اما میادین مشترک خشکی و دریایی رها شده است.

به احتمال زیاد البته دلایل اینگونه تصمیمات برای مدیران وقت شرکت نفت روشن است و نه دیگران و افکار عمومی . به همین دلیل است که با وجود قدمت صنعت نفت در ایران، به خودمان حق می دهیم از شنیدن خبر طرحی مربوط به  توسعه میادین مشترک بیش از حد معمول خوشحال شویم!

این واقعیت را هم نباید فراموش کرد که عملیاتی شدن این دست برنامه ها نیاز به تدبیری دارد که مردم، امید آن را از دولت تدبیر و امید دارند و دل به آن بسته اند  و اینکه این دولت و تیم مذاکره کننده هسته ای به دور از غوغای دلواپسان ، موفق شود با کشورهای ۱+5 به عنوان نمایندگان جهان به تفاهم شایسته ای در مباحث مذاکره دست یابند و در پرتو این تدبیر و تفاهم و رفع تحریم های ظالمانه علیه کشور عزیزمان، امکان عملی برای تحقق این برنامه های توسعه یی مهیا گردد.

امروز همه مردم از موضوع و وضعیت میادین مشترک با خبر و نگرانند، چون ما دست کم در خشکی ۱۳ میدان و در دریا 15 میدان مشترک داریم که بخش چشمگیری از ثروت این کشور را تشکیل می دهد و به طور قطع می توان گفت شوربختانه در همه آن میدان ها، از همسایگانی  که با ما شریک اند از نظر بهره برداری و توسعه به مراتب عقب هستیم.

این واقعیت تلخی است که بدانیم برای جبران این حجم عقب ماندگی به چندین و چند سال زمان و چندصد میلیارد دلار سرمایه نیاز است و تازه اوج شوربختی اینجاست که این برآوردها در خصوص نیازمندی موجود در میادین مشترک در حوضه های خشکی و خلیج فارس است و در منطقه کاسپین، کلاف سر در گم مشکلاتش گره های بسیار سختی دارد.

 در حقیقت ما در منطقه دریای خزر آنقدر عقب ماندگی داریم که کارشناسان مربوطه حتی دیگر زحمت اندازه گیری حجم عقب ماندگی ها را هم به خود نمی دهند، چه رسد به اعلام آنها، اما همگان می دانید در ارتباط با منابع و کلاَ موضوع دریای کاسپین در چند دهه قبل باترفندی بسیار هوشمندانه و با تغییر بموقع نام آن دریا به دریای خزر توانستیم چه در دوره شوروری سابق و چه بعد از آن که روسیه این محدوده را اجباراَ با سه کشور دیگر تقسیم کرد با آن اقدام از پیش طراحی شده از ایجاد مشترکات جلوگیری به عمل آورده و امکان دسترسی آنها را برای همیشه به منابع خود سد نمودیم، سپس همه دیدیم و دیدند که با این عمل مبتکرانه ی مسئولین محترم دریای خزر دربست در اختیار خودمان به تنهایی باقی مانده است، واقعاَ !!؟؟

 

RSS comment feed نظرات ارسال شده

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.

ارسال نظر جدید

نام

ایمیل

وب سایت